jak urządzić mały pokój dla dziecka

Sposoby na mały pokój dziecięcy

Urządzanie pokoju dziecięcego to zawsze nie lada wyzwanie dla rodziców. Jednak zadanie jest szczególnie trudne w przypadku mniejszych pomieszczeń, w których chcielibyśmy umieścić jak najwięcej przydatnych mebli. Na szczęście istnieje wiele trików dekoratorskich, które będą pomocne w tym zadaniu.

 

Jak pomalować mały pokój dziecięcy

 

Jedną z ważniejszych kwestii przy aranżacji pomieszczenia o mniejszej powierzchni będzie kolor ścian. Dobrze dobrane barwy pomogą optycznie zwiększyć przestrzeń, dzięki czemu sam pokój nabierze atrakcyjności. Kolorem, który zabiera najmniej przestrzeni jest biel, jednak w jej przypadku możemy nie wiedzieć, jak urządzić mały pokój, aby nadawał się dla dziecka.

W przypadku wnętrz o prostokątnym kształcie możemy zyskać nieco głębi wykorzystując w nim jeden kolor o dwóch różnych odcieniach. Na ścianach węższych stosujemy wówczas intensywniejszą barwę, dzięki czemu pokój wygląda bardziej proporcjonalnie. Do małego pokoju idealnie sprawdzą się barwy chłodne (szarość, błękit), które lepiej odbijają światło, przez co optycznie powiększają pokój. Natomiast należy unikać kolorów o ciepłych odcieniach, takich jak róż czy fiolet, które absorbują światło.

Oświetlenie małego pokoju

 

Od tego jak urządzimy pokój dziecięcy będzie w dużej mierze zależało samopoczucie naszej pociechy. Na szczęście dużą pomocą w optycznym powiększeniu wnętrza może być odpowiednio rozplanowane oświetlenie. Właściwie im więcej punktów światła znajdzie się w pokoju tym lepiej, należy tylko unikać lamp o zbyt dużych kloszach. Oprócz żyrandola na suficie warto zainwestować też w kinkiety świecące do góry, dzięki którym pokój zyska na głębi. W jednym z kątów można ustawić lampę podłogową, która doświetli zakamarki, optycznie zwiększając powierzchnię pokoju.

oświetlenie małego pokoju

Źródło: houzz.com

Z pomocą światła można też nadać lekkości ciężkim meblom, opasłą komodę na ubranka można podświetlić od dołu, np. z pomocą taśmy LED, która dodatkowo będzie ciekawym elementem dekoracyjnym pokoju. Z oświetleniem będzie też doskonale współgrało lustro, najlepiej umieścić je naprzeciwko lampy dającej delikatne światło.

Umeblowanie małego pokoju

 

Wybierając meble do małego pokoju należy przede wszystkim unikać tych zbyt masywnych, które będą optycznie zmniejszać przestrzeń. Dlatego zamiast wielkiej szafy sięgającej do sufitu lepiej wybrać dwie niższe komody z szufladami, mające podobną pojemność. Dodatkowe miejsce do przechowywania można zyskać instalując szuflady pod łóżeczkiem dziecka, można też zakupić gotowy model zaopatrzony w pojemniki.

Jednak jak urządzić mały pokój dla dziecka w wieku szkolnym? Może to być dość kłopotliwe, bo oprócz wydzielonego miejsca na sen i zabawę musimy wyznaczyć też przestrzeń na biurko. Z pomocą przychodzą nowoczesne zestawy mebli łączonych. Do łask znów wracają też tapczany łączone z półką. Jest to bardzo funkcjonalny mebel. Za dnia łóżko jest składane do komory, z której wysuwamy blat, idealny do odrabiania lekcji. Zamiast łóżka z materacem można też wybrać rozkładaną sofę, rozwiązanie będzie szczególnie przydatne w pokoju młodzieżowym.

Udostępnij

Zostaw Komentarz