jak pomalować pokój dziecka

Malujemy pokój dziecka

W aranżacji wnętrz kluczowy jest wybór odpowiednich mebli oraz pasujących do nich dodatków, jednak równie istotny jest kolor, na który pomalujemy ściany. Nie inaczej jest w przypadku pokoju dziecięcego, w którym barwy ścian i nie tylko odgrywają ważną rolę. Jeśli zastanawiasz się jak pomalować pokój dziecka inspiracje znajdziesz w tym artykule.

 

Jaki kolor wybrać do pokoju dziewczynki

 

Najmłodsze dzieci nie mają jeszcze wyrobionego gustu, dlatego rodzice wybierając odpowiednią barwę kierują się przede wszystkim własnymi preferencjami. Przyjęło się, że pudrowy róż jest najlepszym rozwiązaniem dla młodszej córki, jednak obecnie pakiet odpowiednich kolorów do wyboru jest znacznie szerszy.

jak pomalować pokój dziewczynki

Źródło: decor8blog.com

To, jak pomalować pokój dla dziewczynki zależy też od wielkości pomieszczenia. W mniejszym najlepsze będą jasne, pastelowe barwy, natomiast w większym można wybrać nieco bardziej intensywne odcienie. Warto kierować się tutaj również psychologią barw, bowiem każda z nich inaczej oddziałuje na osoby przebywające w pomieszczeniu. Kolor żółty w odcieniu pastelowym poprawia nastrój i ułatwia zapamiętywanie, dlatego będzie on doskonały szczególnie w przypadku dziewczynki w wieku szkolnym. Blady, wpadający w beż róż działa może działać uspokajająco na niemowlęta, bowiem kojarzy się dziecku ze skórą matki. Na ścianach o jasnym odcieniu można również wprowadzić elementy o bardziej intensywnym zabarwieniu, wykorzystując do tego szablony o ciekawych wzorach. W takim wypadku dobrze sprawdzi się np. czerwień, która pobudza i napawa energią.

Na jaki kolor pomalować pokój chłopca

 

Wybierając odpowiedni kolor ścian w pokoju dziecięcym warto wziąć pod uwagę usposobienie pociechy. Dla chłopca, którego rozpiera energia, przez co dziecko często nie chce położyć się spać, najlepiej sprawdzi się kolor błękitny oraz jasnozielony. Obie barwy działają uspokajająco, przez co malca łatwiej ułożyć do snu. Natomiast w dzień obecność obu kolorów pomaga w skupieniu się na jednej rzeczy, np. układaniu klocków czy odrabianiu lekcji. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie obu kolorów na przeciwległych ścianach pokoju, zyskamy wówczas bardzo ciekawy efekt wizualny.

malowanie pokoju chłopca

Źródło: Pinterest

Polecamy też wykorzystanie szablonów do malowania ścian, wykorzystując bardziej intensywne barwy. W przypadku małego niejadka dobrze sprawdzi się kolor pomarańczowy, który łagodzi nerwy i pobudza apetyt.

Jednak jak pomalować pokój dla chłopca, jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże? W przypadku prostokątnego pokoju, najlepiej wykorzystać ten sam kolor w dwóch różnych odcieniach. Ciemniejszy na ścianach węższych, jaśniejszy na szerszych.

Kolory uniwersalne

 

Często zdarza się też, że dwoje dzieci różnej płci dzieli ze sobą pokój, dzieje się tak głównie w przypadku młodszego potomstwa. W takim wypadku najlepiej wybrać uniwersalne zestawienie kolorów, które przypadnie do gustu zarówno chłopcu, jak i dziewczynce. Jednak tak naprawdę to na jaki kolor pomalować pokój dla dziewczynki i chłopca bardziej zależy od układu pomieszczenia i wieku dzieci niż ich płci.

kolory do wspólnego pokoju dzieci

Źródło: mobilicasa.ru

Jeżeli pociechy chodzą już do szkoły dobrym pomysłem będzie wykorzystanie barw, które działają uspokajająco i pomagają lepiej skupić się na nauce. Jest to przede wszystkim kolor błękitny oraz zielony, jednak ten drugi lepiej zastosować w mniejszej ilości, bowiem w nadmiarze może działać przytłaczająco. Ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie całego pokoju na niebiesko oraz dodanie do niego intensywnie zielonych akcentów, na przykład w postaci motywów roślinnych. W tym celu najlepiej wykorzystać gotowe szablony do malowania ścian. U niemowlaków i noworodków na białych ścianach można wykorzystać czarne akcenty. Kolor ten budzi zainteresowanie u najmłodszych dzieci, jest bowiem jednym z niewielu odcieni, które one rozróżniają.

Udostępnij

Zostaw Komentarz