pokój dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca

Posiadanie własnego kąta w domu jest ważne również w przypadku najmłodszych członków rodziny. Urządzając pokój dla chłopca warto wziąć pod uwagę nie tylko najnowsze trendy w modzie, ale również potrzeby dziecka, szczególnie jeśli dotyczy to nastolatka. Jak urządzić pokój chłopca każdym wieku?

 

Jak urządzić pokój dla dwulatka

 

Na początku aranżacji wnętrza warto zastanowić się, jakie kolory w nim wykorzystać. W przypadku najmłodszych dzieci dobrze sprawdzają się pastele, które działają uspokajająco i doskonale pasują do dziecięcych mebelków. Kolejną, istotną kwestią jest wydzielenie poszczególnych stref, osobnych do wypoczynku, zabawy i przechowywania. Dziecko w tym wieku skupia się przede wszystkim na zabawie. Jest to też dobry moment, aby nauczyć go dbania o czystość.

pokój dla dwulatka

Źródło: Instagram

Jednak jak urządzić pokój dla dwulatka, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią? W takim przypadku warto zainwestować w odpowiednie pojemniki i regały do przechowywania zabawek, dzięki czemu łatwiej będzie zachować porządek na niewielkiej powierzchni. W przypadku łóżeczka dla małego chłopca, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy jest stabilne i bezpieczne. Dobrym pomysłem jest wybranie mebla o zaokrąglonych rantach, małe dzieci bowiem często obijają się o nie. Pamiętajmy również o właściwym oświetleniu pokoju. Najlepszy efekt uzyskamy wybierając kilka źródeł światła zamiast jednego. Szczególnie ważna będzie lampka przy łóżku chłopca, powinna mieć delikatne światło, natomiast wyłącznik musi znajdować się w zasięgu rączki dziecka.
 

Pokój chłopca w wieku szkolnym

 

Kiedy dziecko wkracza w wiek szkolny jest to prawdziwa rewolucja dla całej rodziny. Zmianie ulega rozkład dnia chłopca, zyskuje on sporo obowiązków i poznaje nowych kolegów. Jest to też doskonały moment na zmianę aranżacji pokoju dziecka w taki sposób, aby spełniał on swoje wszystkie funkcje. Może to być spore wyzwanie logistyczne, bowiem do trzech wydzielonych już stref, snu, zabawy i przechowywania, należy dodać kolejną, strefę do nauki. Może to byś szczególnie problematyczne w mniejszych pomieszczeniach, jednak istnieje wiele sposobów na to jak urządzić pokój dla 7 letniego chłopca, nie zagracając go zbytnio.

pokój dla chłopca w wieku szkolnym

Źródło: zevy joy

Bardzo dobrym pomysłem, nie tylko w przypadku małego pomieszczenia, jest wykorzystanie łóżka piętrowego z wbudowanym biurkiem na dolnym poziomie. Dzięki temu można zyskać bardzo dużo dodatkowej przestrzeni, a co za tym idzie łatwiej będzie zachować czystość w pokoju. Wybierając biurko, przy którym dziecko będzie odrabiać lekcje najlepiej kupić takie z dużą ilością szuflad i szafeczek, przez blat mebla pozostanie niezagracony. Szczególnie istotną kwestią jest także wybór fotela, na nim nie warto oszczędzać, bowiem źle wyprofilowane siedzisko w konsekwencji może prowadzić do bólu pleców oraz wad postawy.
 

Urządzamy pokój dla nastolatka

 

Nieco innymi zasadami należy kierować się w momencie urządzania pokoju dla nastoletniego chłopca. Dziecko w tym wieku powoli wkracza w dorosłość, dlatego warto ustalić z nim wygląd pokoju. Rodzice powinni się skupić na funkcjonalności pomieszczenia, jednocześnie pozwalając dziecku samodzielnie wybrać jego kolorystykę i styl. Warto postawić na dobre jakościowo meble, wyprodukowane z solidnych materiałów. Obecnie dużą popularnością cieszy się styl skandynawski, a co za tym idzie również surowe drewno. Meble wykonane z sosny lub innego, delikatnego drzewa prezentują się znakomicie, pasują niemalże do każdej aranżacji.

pokój dla nastolatka

Źródło: homensdacasa.net

Wybierając łóżko warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość materaca. Nastolatki nadal rosną, dlatego ważnym jest, aby ich kręgosłup znajdował się we właściwej pozycji w czasie snu. Oprócz łóżka i biurka do pracy, w pokoju nastolatka nie może również zabraknąć regału, najlepiej takiego z dodatkowymi, zamykanymi szafkami. Jednak jak urządzić pokój dla chłopca kiedy pomieszczenie jest niezbyt wielkie? W takim przypadku można zamiast standardowego łóżka wykorzystać rozkładaną sofę. W wysokim pomieszczeniu można zainstalować antresolę, robiąc na jej piętrze sypialnię. W sklepach dostępne są też łóżka piętrowe z zainstalowanymi biurkami na dolnym poziomie.

Udostępnij

Zostaw Komentarz